Hakkında

Siyaset bilimi, siyasetin ve güç ilişkilerinin ulusal, uluslararası ve karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve tartışılmasıdır. Siyasi fikirler, ideolojiler, kurum, politikalar, süreçler, davranışlar ile sosyal gruplar, sınıflar, hükümet, diplomasi, hukuk, strateji ve savaş gibi konularla ilgilenir ve bunları açıklamaya çalışır.

Siyaset bilimi konusunda genel bir bilgi seviyesine ve farkındalığa sahip olmak vatandaşların sorumluluklarını ve haklarını  daha etkili bir şekilde takip edebilmelerini sağlayabilir.

Toplumu oluşturan her bir bireyin kolektif davranışlarını sergilerken sahip olduğu bilgi seviyesinin derinliği ve bunun davranışlarına yansıma seviyesi o toplumun katılımcılık, başkalarının haklarına saygı, karar alma süreçlerinde daha etkin rol alma gibi başlıklarda ne kadar siyasi olgunluğa eriştiklerini gösterir.

“Siyaset Düşünüyoruz” CAPSLOG’unun amacı tarih boyunca ve halen bu alana katkı yapan önemli düşünürlerin, siyasi alana ilişkin kavram ve tartışmalara yaptıkları katkıları -bu bilimsel alanın doğasına aykırı da olsa- basit, tek cümlelik alıntılar halinde paylaşmaktır. Bu yöntemle şu hedeflere ulaşılmaya çalışılmaktadır:

  1. Bireylerin, siyaset alanının temelinde yatan kavramlar hakkında genel bir fikir sahibi olmasını sağlamak,
  2. Tarih boyunca alana katkı yapan büyük düşünürlerin daha fazla görünür olmasını sağlamak,
  3. Siyaset bilimi alanının sıradan vatandaşa karmaşık gelen içeriğini basitleştirmek,
  4. Bireylerin siyasi sorumluluk ve hak sahibi vatandaşlar olarak  siyasi davranışlarına ilişkin kararlar verirken daha geniş açıdan bakabilmelerine imkan sağlamak.
  5. Siyasi yelpazenin her bir yanından bireyin öteki kabul ettiklerinin düşüncelerini anlayabilmesi için ortam sağlamak.

Aslında bir güç mücadelesi olan siyasetin, çatışmacı doğası, sosyal kompartımanlar oluşmasına ve bunların arasında süregelen mücadelenin dönemesel şiddetine bağlı olarak, bireyler düşünmekten ziyade grupsal aidiyetleri üzerinden duygusal davranma eğiliminde olabilmektedirler. Hem gündelik ve sığ siyasi güç savaşlarının dışında kalabilmek için siyasi yelpazenin dört bir tarafından düşünürlerin sözleri paylaşılacaktır. Sitenin yorumlar dahil içerik kontrolü de bu ilkelere uygun olarak yürütülecektir.

Öte yandan blogumuzda yayınlanan içerikle ilgili önemli bir konunun altını çizmeden de geri duramayacağız. İnsan toplumları karmaşık ve değişken dinamikler üzerinde sürekli evrilir ve o dönemde içlerinde yaşayan bireyleri belirli şartların içine hapsederler. Büyük düşünürler de dahil olmak üzere tüm bireyler o anda içinde yaşamakta oldukları toplumun dayattığı bu şartlarla bağlıdır ve hem hareketleri, hem de düşünceleri bu şartlarla doğrudan ilintilidir. Bu sebeple bir düşünürün hayatı boyunca paylaştığı düşüncelerinin evrildiğini ve birbiriyle çeliştiğini bile görebilirsiniz.

Örneğin Jan Bodin’i erken yazılarında kralın yetkilerinin kısıtlanmasından bahsederken, 1572 San Barthelemy katliamı olayından sonra, kralın mutlak egemenliğinden bahsederken bulabilirsiniz. Çünkü herkes istisnasız bir şekilde zamanla ve çevreyle bağlıdır.

Bu dönüşümü anlayabilmek ve düşüncenin “tarihsellik” boyutunu anlayabilmek için okurları bu değerli insanların hayatını ve düşüncelerini yakından incelemeye davet ediyoruz. Unutmayın ki bizim de siyasal tercihlerimiz var ve bu tercihlerimiz paylaşımlarımızı da etkilemektedir. Tartmak ve değerlendirmek size ait!

Saygılarımızla

siyasetdusunuyoruz.net

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s